INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Josef Anton II Kappeller  

 
 
1761-02-22 - 1806
Biogram został opublikowany w latach 1966-1967 w XII tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kappeller (nie Kapeller) Josef Anton II (1761–1806), malarz-miniaturzysta i miedziorytnik, Austriak. Ur. 22 II w Imst (Tyrol), syn malarza Józefa Antoniego I i Brigitte Oberhofer. Uczył się początkowo u J. G. Wittwera w swym mieście rodzinnym, następnie w l. 1775–81 u malarza fresków F. A. Zeillera w Reutte, wreszcie w Akademii Wiedeńskiej u H. Fügera i H. Maurera. W r. 1787 uzyskał za obraz śpiącego fauna pierwszą nagrodę, co przyniosło mu pewien rozgłos. Datę 1788 położył na rytowanym w miedzi portrecie feldmarszałka Laudona (wg Fügera); jeszcze widać wówczas był w Wiedniu. W tym czasie zaangażowany został jako nauczyciel domowy przez Antoniego Barnabę i Teklę z Czapliców Jabłonowskich (siostra Jabłonowskiej była żoną F. Ks. Woyny, posła polskiego w Wiedniu) i zjechał wraz z matką do Polski. Mieszkał K. w Warszawie, poza kilkoma miesiącami w r. 1792, kiedy wraz z przyjacielem nazwiskiem Jawureck (może to muzyk Józef Jawurek?) przebywał na wsi. Szybko przylgnął do przybranej ojczyzny, związał się z elementami patriotycznymi, rozwinął działalność artystyczną, wprawdzie liczebnie skromną, ale na wysokim poziomie. Spośród artystów zbliżył się do Zygmunta Vogla, Karola Grölla, Fryderyka Johna i Józefa Grassiego, związanego z Jabłonowskimi. Utrzymywał bliski kontakt, także korespondencyjny, z rodziną architekta Fryderyka Lesla; sztambuch jego siostry Ludwiki, późniejszej Bronikowskiej, zapoczątkował rysunkiem i wpisem (5 I 1794, własność prywatna w Poznaniu), w r. 1793/4 wykonał kredkowy portret ich brata Karola. Z polskich prac K-a znamy winietę z herbami Polski i Litwy oraz Księgę Konstytucji 3 maja, a także ryciny portretowe: ks. Adama J. Czartoryskiego z r. 1792 (mezzotinta dedykowana przez K-a «à sa Majésté le Roi & aux Etats de la République de Pologne») i dwa odmienne wizerunki Kościuszki (mezzotinta i miedzioryt punktowany), wszystkie wg J. Grassiego. Obce ręce grafików przekazały nam rysowany przez K-a portret ks. Józefa Poniatowskiego (także wg Grassiego, rytował F. John) i malowany wizerunek krakowskiego profesora anatomii A. R. Vettera (K. portretował go z natury, ale nie wiadomo, czy jeszcze w Polsce, rytował w Wiedniu D. Weiss 1803). Mamy ponadto wiadomość o wykonaniu miniatur: Kościuszki, młodziutkiego Augusta III (wg H. Rigaud) oraz nieznanego mężczyzny. Podobno K. brał udział w insurekcji kościuszkowskiej. Jeszcze w r. 1794 wrócił jednak do Tyrolu. Odtąd nie należy już do dziejów sztuki polskiej. Mieszkał w Innsbruku (gdzie w 1799 poślubił Marię Annę Sigovsky), następnie w Wiedniu. Odebrał sobie życie w Einöd pod Grazem w r. 1806.

Był jednym z najlepszych grafików pracujących w Polsce za czasów Stanisława Augusta; słusznie spostrzeżono podobieństwo jego sztuki do prac innego interpretatora polskich portretów Grassiego, Wiedeńczyka J. P. Pichlera.

 

W. Enc. Ilustr.; PSB (Gröll Karol Michał); Wurzbach, Biogr. Lexikon; Thieme–Becker, Lexikon d. Künstler (H. Hochenegg); Rastawiecki, Słownik malarzów; tenże, Słownik rytowników; Bachowski W., Treter M., Wystawa miniatur i sylwetek, Lw. 1912 s. 10; Katalog wystawy urządzonej ku czci T. Kościuszki, Lw. 1917; [Kraszewski J. I.], Catalogue d’une collection iconographique polonaise, Dresde 1865 s. 129,132; Pamiętnik wystawy miniatur oraz tkanin i haftów, W. 1912 nr 41 a; Spis rycin… w zbiorze E. hr. Hutten-Czapskiego, Kr. 1901; – Dobrowolski T., Nowoczesne malarstwo polskie, Wr.–Kr. 1957 I; Gumowski M., Portrety Kościuszki, Lw. 1917; – Arch. PAN w W.: Teki Z. Batowskiego, 8q s. 346, 438, 446, 448, 449, 451, 453, 457, 467, 479, 500, 508 (wypisy ze zniszczonej korespondencji Lesslów).

Andrzej Ryszkiewicz

 

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

 

Fryderyk August I

1750-12-23 - 1827-05-05
król Saksonii
 

Wojciech Chrzanowski

1793-01-14 - 1861-02-26
generał dywizji WP
 
więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.